Прашајте го градоначалникотСредба со градоначалникот

preporaki baner
kvalitet vozduh
 

Буџет за 2018 година

Буџет за 2017 година

Буџет за 2016 година

Буџетите на општината за 2015 година и пред неа, а и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2018 кои се поставени на општинската веб страница или во делот општи акти.

Социјална карта на општина Струмица

Вести - Февруари 2007

2007-2-15


26.02.2007 | Одбележена тригодишнината од трагичната смрт на Претседателот на Република Македонија, Борис Трајковски. Во склоп на чествувачките свечености организирани по тој повод, Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев и Претседателот на Советот на општина Струмица, Зоран Ристов положија свежо цвеке пред споменикот “Македонија” во Градскиот парк. Градоначалникот Заев одржа реч за живот и делото на Претседателот Трајковски, а чествувачките свечености завршија со Рецитал “Te има и кога те нема” организиран од Домот за деца и млади.

2007-2-14

22.02.2007 | Почитувани граѓани, Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев Ве поканува да присуствувате на чествувачките свечености организирани по повод тригодишнината од трагичната смрт на Претседателот на Република Македонија Борис Трајковски, што ќе се реализираат на ден 26.02.2007 година (понеделник) со почеток во 11.00 часот, пред Споменикот “Македонија” во Градскиот парк.

2007-2-13

21.02.2007 | Со посетата на карневалската група од Петрич – Република Бугарија започна реализацијата на проектот за прекугранична соработка “Од луѓе за луѓе”. Во рамките на овој проект е предвидено на сите културни манифестации кои ќе се реализираат во текот на оваа година во Струмица и Петрич да учествуваат групи од двете прекугранични општини.

2007-2-12

21.02.2007 | СТРУМИЧКИ КАРНЕВАЛ 2007. Над 30.000 луѓе низ улиците на Струмица ја  проследија Главната карневалска вечер од Струмичкиот карневал 2007. Почетокот на карневалот беше означен со спектакуларен огномет во траење од 15 минути. Во карневалската поворка продефилираа над 3000 маскирани групи и поединци од Македонија, Бугарија и Србија.

 

Забавата продолжи  во струмичките кафулинја до раните утрински часови. За одбележување е и дека според извештајот на МВР – Струмица во текот на вчерашниот ден не се случи ниту едно нарушување на јавниот ред и мир.2007-2-11

21.02.2007 | СТРУМИЧКИ КАРНЕВАЛ 2007. Вчера Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев прими над 100 гости и тоа претставници на дипломатскиот кор, претставници на FECC, Градоначалници, Пратеници во Собрането на РМ, претставници на политичките партии, претставници на јавниот, невладиниот и бизнис сектор.

 Дипломатскиот кор го предводеше Амбасадорот на ЕУ во Република Македонија г-динот Ерван Фуере.Сите гости добија пригодни подароци од Општина Струмица а во 18.30 часот заедно се упатија кон плоштадот Гоце Делчев да ја проследат Главната карневалска вечер од Струмичкиот карневал 2007.2007-2-10

21.02.2007 | Вчера во еднодневна работна посета на Општина Струмица престојуваше Амбасадарот на Белгија во Р. Македонија и Р. Бугарија  Неговата Екселенција, Philip Beke. Во рамките на посетата г-динот Beke оствари средба со Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев.

 

Градоначалникот Зоран Заев, го запозна Амбасадорот со вековната традиција на Струмичкиот карневал а во разговорот стана збор за карактеристиките на струмичкото стопанство и за можностите продлабочување на соработката со Р. Белгија.Градоначалникот на Општина Струмица, Зоран Заев и Неговата екселенција  Philip Beke посетија неколку успешни фирми од Општина Струмица.Неколку стопанственици од Струмица имаа можност да поразговараат со Амбасадорот на работниот состанок кој се одржа во Сириус. Претставниците на бизнис секторот ги изнесоа проблемите со кои се соочуваат при работењето (визниот режим, затворени пазари итн).Амбасадорот вети дека ке воспостави контакт помеѓу струмичките фирми и фирми од Белгија.Амбасадорот на Белгија во Р. Макдонија и Р.Бугарија  го посети и репрезентот на струмичката култура и уметност г-динот Запро Запров во неговиот дом во с. Пиперово каде имаше можност да се запознае со нашите етно одбележја низ видикот на г-динот Запров.

На крајот на посетата г-динот Philip Beke ја проследи Главната карневалска вечер од Струмичкиот карневал 2007.

Страница 1 од 3

© 2005-2018 Општина Струмица, ул."Сандо Масев" бр.1, 2400 Струмица, Република Македонија, тел.00389(0)34 348030, факс.(034)320544