Прашајте го градоначалникотСредба со градоначалникот

 

Буџет за 2018 година

Буџет за 2017 година

Буџет за 2016 година

Буџетите на општината за 2015 година и пред неа, а и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2018 кои се поставени на општинската веб страница или во делот општи акти.

Социјална карта на општина Струмица

Вести - Јули 2012

Струмица се попривлечна за туристите

Струмица во последно време станува привлечна туристичка дестинација, како за домашните така и за странските туристи. Дека е така потврдија и денешните посети на туристи од Австралија и Финска. Тие прошетаа по новиот плоштад, го разгледаа централното градско подрачје, а го посетија и манастирот „Св. Леонтие“ во Водоча. Природните убавини, големиот број културтно –историски знаменитости и модерниот урбан лик и  европскиот шмек што во последните неколку години го доби Струмица, се главните причини поради кои, градот под Царевите кули се почесто го има на туристичките мапи.

Учесниците на Европското првенство во кошарка го посетија манастирот во Водоча

Општина Струмица, како домаќин на Европското првенство во кошарка за жени до 18 години (дивизија Б),  денеска организираше коктел дружење во манастирот „Св. Леонтие“ во Водоча. Претставниците на осумнаесетте репрезентации, најнапред се запознаа со вредностите и значењето што го има овој манастир, а потоа имаа можност да вкусат јадења и пијалоци типични за македонското поднебје. На дружењето присуствуваше и градоначалникот  Зоран Заев, тој на претставниците на репрезентациите им посака пријатен престој во Струмица.
Европското првенство во кошарка за жени до 18 години почна на 26 јули, а ќе заврши на 5 август.

Пожарот во Струмица целосно под контрола

Од денеска пожарот во Струмица целосно е ставен под контрола. Критичните места во месноста „Чам чифлик“ и кај последните куќи и викендици се ликвидирани, единствено, се уште жари покрај регионалниот пат Струмица - Валандово. Според градоначалникот Зоран Заев, се прават напори до крајот на денот и тој да се локализира и деветдневната борба со огнената стихија во Струмица конечно да заврши. Теренот и понатаму ќе се контролира за да не се случи реактивирање на пожарите.
Повеќе за состојбата со пожарот, од изјавата на градоначалникот Зоран Заев.

Цветните корита во центарот на градот освежени со нова боја

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ деновиве ги освежува цветните корита во централното градско подрачје. Со 100 литри фасадна жолта боја се бојадисани цветните корита што се наоѓаат на просторот пред лебарата на „Жито Струмица“ спроти трговскиот центар „Глобал“. Стојан Мицевски инженер по хортикулура во ЈПКД „Комуналец“ вели дека  бојадисувањето се врши поради корозирањето на бетонот, но и дека жолтата,  е подобра замена за сивата бетонска боја. Ваквата акција ќе продолжи и на други локации во градот.

Пожарите над Струмица се локализираат

Огнената стихија над Струмица не стивнува. Осми ден по ред се уште гори шумата на месноста „Двата пата“, а пламените јазици се спуштија и во непосредна близина на регионалниот пат Струмица-Валандово.Во гаснењето на пожарите активно се вклучени противпожарната единица од Струмица, а на помош дојдоа и пожарникари од Радовиш и Валандово.

Се зголемува фреквенцијата во сообраќајот, инспекторот за патен сообраќај во акција

Во овој период од годината, се зголемува бројот на времено вработените во странство  кои се враќаат и го користат  летниот одмор во родниот крај, а со тоа се зголемува и фреквенцијата во патниот сообраќај. Поради ова зачестија и контролите на овластениот инспектор за патен сообраќај и вработените во ЈП „Паркиралишта Струмица“

Страница 1 од 8

© 2005-2018 Општина Струмица, ул."Сандо Масев" бр.1, 2400 Струмица, Република Македонија, тел.00389(0)34 348030, факс.(034)320544