Советот на општина Струмица ја одржа 53-та седница PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 15 Мај 2017 06:55

Советот на општина Струмица ја одржа 53-та седница на која на дневен ред беа две точки и тоа Квартален извештај за извршувањето на буџетот за првиот квартал од 2017 година и предлог – одлука за прифаќање на понуда за откуп на идеален дел од АД „Македонија“ фабрика за производство на санитарна керамика во стечај Струмица.Советниците повеќе се задржаа на првата точка од дневниот ред за реализацијата на кварталниот извештај за првите три месеци од оваа година, според кој буџетот е реализиран со 18 проценти и сметаме дека тоа е успешен процент со оглед на ситуацијата во која се наоѓа и државата, а со тоа и општината, односно сите општини сме заложници на некој начин на предвремените парламентарни избори и од тие причини сите општини губат финансиски од причини што има забрана за продажба на градежното земјиште и забрана за распишување на тендери за реализација на буџетот за 2017 година.

 
Костадинов организираше прием за одбојкарските шампионите на ОК „Струмица“ PDF Печати Е-пошта
Петок, 12 Мај 2017 14:32

Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, организираше прием за играчите и менаџерскиот тим на одбојкарскиот клуб „Струмица“ кој пред неколку дена ја освои шампионската титула во домашното првенство. Во опуштена и пријателска атмосфера се разговараше за освоената титула, за континуираната финансиска поддршка од општина Струмица и за понатамошните планови на  на клубот.

 
Одбележан патрониот празник на ООУ „Сандо Масев“ PDF Печати Е-пошта
Петок, 12 Мај 2017 12:08

Учениците и вработените во општинското основно училиште „Сандо Масев“ го одбележаа патрониот празник. Пред споменикот на патронот во училишниот двор, денеска, беше изведена пригодна програма на која присуствуваше и вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, кој во името на општина Струмица, во знак на почит и поддршка положи свежо цвеќе.

 
Костадинов присуствуваше на комеморативната седница по повод смртта на Зоран Маџиров PDF Печати Е-пошта
Четврток, 11 Мај 2017 14:49

Општина Струмица му оддаде последна почит на светски познатиот музичар, перкусионистот Зоран Маџиров од Струмица. На комеморативната седница која што се одржа во центарот за култура „Антон Панов“ присуствуваа и сочувство на семејството му изразија вршителот на должноста градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов, претседателот на Советот Јосиф Христов и членови на истиот.

 
Костадинов му го честиташе постигнатиот успех на кикбокс мајсторот Зоран Спасов PDF Печати Е-пошта
Четврток, 11 Мај 2017 13:15

Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска, на приемот во неговиот кабинет лично му го честиташе постигнатиот голем успех на киксбокс мајсторот Зоран Спасов од Струмица.

 
Костадинов присуствуваше на премиерата на комедијата „Ревизор“ PDF Печати Е-пошта
Четврток, 11 Мај 2017 09:53

Општина Струмица континуирано и преку разни форми ги поддржува основните и средните училишта и го поттикнува нивниот воспитно – образовен процес, но и воннаставните активности. Во знак на поддршка и почит, вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов и претставници на одделението за образование, синоќа, присуствуваа на премиерната изведба на комедијата „Ревизор“ од Гогољ во изведба на членовите на драмското студио на приватното средно училиште „Јахја Кемал“ од Струмица под раководство на младата Катерина Бенинова. Премиерата беше изведена во големата сала на домот на АРМ.


 
«ПочетокПред123456789СледноКрај»

Страница 5 од 9
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 42 урбана единица 5 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 30 урбана единица 4 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 14 урбана единица 2 во Струмица линк


сите огласи...


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор